Egykori lengyel menekültek Telekiről
2005.12.04. 19:56
Mi, lengyelek, Teleki Pál miniszterelnöknek nagyon sokat köszönhetünk. A magyar kormány fejeként 1939-ben a hitleri Németország hatalmának ismeretében egyáltalán nem lett volna kötelessége Lengyelországra gondolni. Annyi más állam tehetetlenül nézte a lengyel tragédiát. Teleki miniszterelnöknek mégis volt bátorsága, hogy kiálljon a védelmükben, és megadjon minden segítséget.
Most mi állunk ki az ő védelmében. A Magyarországon zajló vita résztvevőit szeretnénk emlékeztetni arra, milyen sok jót tett a lengyel menekültekkel ő maga mint kormányfő, a miniszterei és a magyar társadalom. A magyar kormány ilyen magatartásának köszönhetően a hitleri terrortól gyötört Lengyelország úgy tekintett Magyarországra, mint különleges szigetre a német nagyhatalom tengerében. Erkölcsi kötelességünk ezért emlékeztetni arra, hogy éppen Teleki miniszterelnök volt az, aki – Hitler erős nyomása ellenére – nem engedte át 1939-ben a német csapatokat magyar területen, hogy déli irányból Lengyelországra támadjanak.
Teleki miniszterelnök és kormánya nyitotta meg a lengyelek előtt a magyar határt, és szervezte meg több mint százezer menekült tartózkodását, 140 katonai és 114 civil táborban helyezték el őket. Ez óriási feladat és nagy pénzügyi teher volt a magyar állam számára. Teleki miniszterelnök csendes egyetértésével hagyhatta el több tízezer lengyel katona és tiszt Magyarországot, hogy a Sikorski tábornok parancsnoksága alatt Franciaországban szervezett lengyel hadsereghez csatlakozzék. Telekinek köszönhető, hogy miután a németek Lengyelországot 1939-ben szétverték, Magyarországon még több mint egy esztendeig működhetett a lengyel követség. Teleki miniszterelnök volt az, aki 1940-ben a távozó lengyel követet, Leon Orlowskit búcsúztatva ezt mondta: "Követ úr, távozása után én leszek a lengyel követ."
Szeretnénk arra is emlékeztetni, hogy Teleki miniszterelnök kormánya teremtette meg a feltételeit sok ezer zsidó származású lengyel menekült magyarországi túlélésének.
Teleki Pálnak a második világháborús lengyel menekültek ügyében szerzett érdemei elismeréséül Varsó városi tanácsa 1998-ban döntést hozott arról, hogy a lengyel főváros egyik utcáját róla nevezi el.
Ezért, amikor 1999-ben Magyarországon felvetődött Teleki Pál szobrának felállítása, Magyarországon dolgozó lengyel üzletemberek és a lengyel katonai emlékhelyeket, hadisírokat, hősi temetőket gondozó Lengyelországi Tanács pénzbeli támogatással is bekapcsolódott a terv megvalósításába.
Aleksander Kwasniewski lengyel államfő 2001-ben az egyik legmagasabb lengyel kitüntetést adományozta Teleki Pálnak. Úgy tartjuk, hogy Teleki Pál mindazzal, amit Lengyelországért és a lengyelekért tett, rászolgált arra, hogy örökre emlékezetünkben tartsuk, és méltó módon megbecsüljük érdemeit.
A második világháborús magyarországi lengyel menekültek nevében: Bogumil Dabrowski, a balatonboglári egykori Lengyel Gimnázium Tanuló Társasága Varsói Körének elnöke, Jan Stolarski, a Lengyel–Magyar Baráti Társaságok Szövetsége Vezető Tanácsának elnöke
|